BASINDA DEV-TURİZM İŞ


    TURİZMDE BU SABAH 07.09.2016

EVRENSEL GAZETESİ 08.09.2016


Antalya Kemer-Göynük turizm bölgesinde bulunan 5 yıldızlı Queen Elizabeth Otel çalışanları, 3 aylık ücretleri ödenmeden, bir hafta önce işten çıkartılmışlardı. Çarşamba günü de işçiler kaldıkları lojmanlarından çıkartıldılar.

Antalya’da bulunan 5 yıldızlı Queen Elizabeth Otel, 250 çalışanının ücretlerini vermeden, bir hafta önce işçileri işten çıkarttı. Bunun üzerine işçiler Kemer’de bulunan otel önünde eylem yaparak beklemeye başladılar. Çoğu Antalya dışından çalışmaya gelen mevsimlik turizm işçileri “Maaşımızı almadan otel önünden ayrılmayacağız. Zaten ayrılsak ne yapacağız. Memlekete gitmeye paramız yok. Günlük yiyecek yemeğimiz bile yok” dediler. İşçilerin direnişinde DİSK Devrimci Turizm-İş genel başkanı Mustafa Saffet Yahyaoğlu ve sendika temsilcileri, EMEP Antalya İl Başkanı Hasan Alkan ve DİSK Gıda-İş Antalya örgütlenme uzmanı Mustafa Aykara otel önünde destek verirken, otel yetkilileri ile görüşme yaparak, sorun çözülünceye kadar işçilere yemek verilmesini sağladılar. Sendika avukatı da hukuki süreci başlatmak ve işverenle görüşme yapmak için işçilerden yetki aldı.

Salı akşamı telefonla gazetemize ulaşan bir işçi, “Kaldığımız lojmanın sahibi bizimle konuştu, patronlar parayı ödemedikleri için bizi lojmandan çıkartacak. Aynı gün bizi otel işvereni arayarak kendisi adına yetkili kişileri lojmana göndereceğini söyledi” diye anlattı yaşananları. Gelen patron temsilcileri işçilerle bir görüşme yaparak işçilere “Şimdilik 250 TL verelim, burada mağdur olmayın, kalan paranızı da yollayacağız” dedi. Teklifi kabul eden işçiler “Lojmandan sabah bizi çıkartacaklar, gidecek yer de yok para da yok. Biz bu 250 lirayı alalım. Avukata yetki verdik, bizim adımıza işveren ile görüşme yapıp, gerekirse dava açacaklar” diye konuştu.

DİRENİŞİN KAZANIMLARI

İşçiler direnişlerini “Direnişimizi tam kazanamadık, fakat direnişe katılmayan işçiler bu parayı da alamadı. Biz sendika nedir, ne iş yapar bu direnişte öğrendik ve biz de sendikaya üye olduk. bir de Hayatın Sesi Televizyonu ile Evrensel gazetesini öğrendik” sözleriyle değerlendirdi.

TURİZM İŞÇİSİNİ BEKLEYEN SORUNLAR

Türkiye’nin Suriye’de Rus uçağını düşürmesi ile başlayan ve Türkiye’de patlayan bombalarla takip eden sürede, Türkiye’ye gelen turist sayısının %80 düşmesi ile bu yıl turizmde ciddi bir kayıp yaşandı. Antalya bu turist kaybını en çok yaşayan il oldu. Hükümetin otel sahipleri ve turizm firmaları için hazırladığı destek paketleri hemen devreye sokularak, otel sahiplerinin vergi ve taksit borçları bir yıl ötelendi. Buna karşılık turizm işçilerinden yaklaşık 70-80 bin kişi bu sezonu işsiz geçirdiler.

Otel sahipleri, turizm sektöründeki bu durgunluğu otel sahipleri kâra dönüştürüyor. Antalya’da faaliyet gösteren otellerin bir çoğu, iş olsun olmasın işçilerine Haziran ayı dahil olmak üzere ya para ödemediler ya da kısmi ödeme yaptılar. Eylül ayının sonunda, Ekim başlarında otellerin %80 i kapanacak ve esas sorun o zaman ortaya çıkacak. Belki de bir çok işçi çalıştığı ücretlerini, kıdem tazminatını alamayacak.

MARDAN PALAS’TA İŞÇİLER DİRENİŞİ DEVAM EDİYOR

Açılışını dünya starları ile yapan Mardan Palas otelde, 4 aylık maaşlarını alamadıkları için direnişte olan 140 işçinin direnişi otel içerisinde sürüyor. Otel yetkilileri medyaya verdiği demeçte, “Medyada çıkan haberler yalan. Otelimiz sorunsuz ve problemsiz olarak işletmesini sürdürüyor. Çalışmayıp eylem yapan işçilerin sorunu maaş değil. Onlar başka sebeplerden eylem yapıyorlar” diyerek, işçilerin alacaklarından hiç söz etmiyor.
E-Bülten812343 Ziyaretçi